سویا و محصولات جانبی آن

گنجاندن سویا و محصولات جانبی آن در جیره گاوهای شیری یک عمل نسبتاً رایج است. آنها منبع بسیار خوبی از اسیدهای آمینه ضروری هستند و در هر نوع جیره مبتنی بر علوفه قرار می گیرند. بسته به نحوه پردازش آنها، آنها می توانند پروتئین با کیفیت بالا، پروتئین تجزیه ناپذیر، تجزیه ناپذیر و محلول، انرژی، چربی و فیبر را فراهم کنند.
دانه سویا پروتئین و انرژی جیره را تامین می کند. اگر دانه‌های سویا به‌درستی تحت عملیات حرارتی قرار گرفته باشند، می‌توانند پروتئین و چربی تجزیه‌ناپذیر شکمبه (RUP) اضافی را فراهم کنند. دانه های سویا که حرارت ندیده اند منبع پروتئین قابل تجزیه و محلول هستند.

کشف 2 تُن کنجاله سویای دامی قاچاق در فریدن / دستگیری یک نفر توسط نیروی انتظامی

سویا غیر تراریخته

کنجاله روغن سویا به عنوان منبع پروتئینی برای گاوهای شیری استفاده می شود. برخی از محصولات کنجاله سویا عملیات حرارتی شده وجود دارد که RUP اضافی را برای رژیم غذایی فراهم می کند. پوسته سویا منبع عالی از فیبر قابل هضم است. آنها اغلب در جیره گاوهای شیری گنجانده می شوند تا به افزایش منابع علوفه یا به حداقل رساندن خطر اسیدوز شکمبه کمک کنند.

شکی نیست که فرآورده های جانبی آن می توانند مواد مغذی مختلفی را برای جیره گاوهای شیری فراهم کنند. با این حال، مانند هر خوراک دیگری، محدودیت‌هایی وجود دارد که باید شناسایی شوند تا بتوان به مزایای کامل آنها برای گاو شیری دست یافت.

سویای خام

دانه های سویا که تحت عملیات حرارتی قرار نگرفته اند را می توان با موفقیت در جیره گاوهای شیری گنجاند. آنها منبعی از پروتئین قابل تجزیه و محلول و همچنین انرژی را به شکل چربی فراهم می کنند. سطح تغذیه پیشنهادی 10 درصد کل ماده خشک جیره است. برای گاوهای شیرده، سطح تغذیه پیشنهادی احتمالاً بیش از 4 تا 5 پوند در هنگام تغذیه نخواهد بود.

سویای خام  حاوی آنزیم هایی است که ممکن است باعث تخریب قسمت چربی لوبیا شود. این آنزیم ها شامل لیپاز و لیپاکسیداز هستند. لیپاز ممکن است منجر به ترشیدگی هیدرولیتیک یا آزادسازی اسیدهای چرب آزاد از روغن موجود در سویا شود. آنها را می توان در دمای بالاتر از 175 درجه فارنهایت غیر فعال کرد. لیپوکسیداز باعث افزایش ترشی اکسیداتیو یا تشکیل پراکسید می شود. پراکسیدها ممکن است در سطوح بالای مصرف برای میکروب های شکمبه سمی باشند. به نظر می رسد گوساله های جوان به ویژه در برابر سمیت پراکسید حساس هستند و بنابراین باید از مصرف و خرید سویا خام در جیره گوساله های کمتر از 4 ماه اجتناب شود. لیپوکسیدازها در دمای بیش از 120 درجه فارنهایت از بین می روند.

سویا و استفاده از ان در جیره دام و طیور | کنجاله سویا و تامین پروتئین مورد نیاز در دام و طیور

برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با لیپاز و لیپاکسیداز، یعنی ترش، توصیه می شود سویای خام را به طور کامل نگهداری کنید. اگر قرار نیست به طور کامل تغذیه شوند، باید قبل از گنجاندن در مخلوط غلات، آنها را نورد، خرد یا آسیاب کنید. در حالت ایده آل، مخلوط غلات باید هر 2 هفته در زمستان و هر هفته در تابستان تهیه شود.

سویای خام  همچنین حاوی آنزیم اوره آز است که آمونیاک را از اوره هیدرولیز می کند. به همین دلیل به طور کلی اضافه کردن اوره در خوراک کامل حاوی لوبیا خام توصیه نمی شود. اوره ای که در تماس با سویای خام یا آسیاب شده خام است می تواند در مدت زمان نسبتاً کوتاهی آمونیاک آزاد کند. گاوها نسبتاً به آمونیاک گازی حساس هستند، بنابراین هنگامی که نیتروژن بیش از حد در جیره به عنوان آمونیاک وجود داشته باشد، کاهش مصرف ماده خشک ممکن است رخ دهد.

در یک سیستم جیره مخلوط کل، اگر از دانه های کامل سویا خام به جای لوبیای خرد شده یا آسیاب شده خام استفاده شود، مشکوک است که اوره در معرض فعالیت قابل توجه اوره آز قرار گیرد. با این حال، به شرطی است که تعداد کمی از لوبیاها در حین جابجایی و اختلاط شکسته شده باشند. مواد سیلو کننده ساخته شده با اوره به عنوان یک افزودنی را می توان با لوبیا خام استفاده کرد زیرا پس از سیلو کردن معمولی اوره کمی باقی می ماند یا اصلاً اوره باقی نمی ماند.

سویای خام حاوی یک مهارکننده تریپسین و احتمالاً سایر ضد آنزیم ها است که ممکن است هضم پروتئین و استفاده از آن توسط حیوانات تک معده را کاهش دهد به همین دلیل قیمت سویا آجیلی و سویا خام یکی نیستند. سویین، یک پروتئین، نیز در لوبیای خام وجود دارد. این برای برخی از حیوانات تک معده سمی است. با این حال، این عوامل در لوبیا خام به دلیل متابولیسم منحصر به فرد شکمبه، روی گاو تأثیر چندانی ندارد.

Soybeans and Soybean Byproducts for Dairy Cattle

سویای عملیات حرارتی شده

سویای تیمار شده با حرارت، بر اساس ماده خشک، می تواند بین 33 تا 44 درصد پروتئین خام، 15 تا 22 درصد چربی، و به طور کلی دارای رطوبت 12 درصد باشد. میانگین مقدار RUP به عنوان درصد پروتئین خام برای دانه های سویا که به درستی حرارت داده شده اند 50 درصد است. دو روش متداول عملیات حرارتی برشته کردن و اکستروژن هستند. هر دو مزایا و معایب خود را دارند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.